Parga, láska na prvý pohľad

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komentáre

Miesta na zemi, ktoré si obľúbite veľmi rýchlo. Aj cestovatelia so zásadou "raz a dosť" sa sem vracajú dva krát. Vitajte na severe Grécka, v oblasti Epirus.

V tejto oblasti žije približne 353 000 ľudí, väčšinu tvoria Gréci. Hlavné mesto je Ioannina, mesto s veľkým jazerom a jazerným ostrovom. Oblasť Epirus, ktorú si rozdelili Albánci a Gréci má hlbokú históriu siahajúc až do roku 1500 pred Kristom kedy sa tu usídlili prvé grécke kmene. Toto územie ovládali v hlbokej minulosti s odstupom času Rímania, Turci aj Albánci. V 19. storočí vládol v Epire albánec Ali Paša z Ioanniny, ktorý vykorisťoval miestne grécke obyvateľstvo a zároveň dopomohol ku gréckej národnej revolúcií, keď povstal proti tureckej moci. Jeho sídlo leží pár minút od miesta kam vás pozývame nahliadnuť.

Ostrov na pevnine

Parga, mestečko (na fotografii) na pobreží Iónskeho mora, ležiace pod sídlom Aliho Pašu. Parga leží oproti ostrovom Korfu, Paxos a Antipaxos, pre nás aj najvhodnejším miestom na ubytovanie a východiskom v tejto oblasti. Ak nechcete veľa starostí s výberom dovolenky, stačí navštíviť cestovnú kanceláriu, opýtať sa na Pargu, ktorú ponúka väčšina cestoviek, zbaliť sa a ísť. Garantujem vám nádhernú dovolenku. Najobľúbenejší variant na deväť nocí za veľmi priaznivé ceny je myslím v pohode, našli sa tam aj dovolenkári s dvoj termínom. Nestratia sa tu ani tí čo sa sem vyberú na vlastnú päsť.

Vo mne už v prvé minúty Parga vyvolala obdiv, vzrušenie a pocit ostrovného života. Milujem malé kaskádovité mestečká kde je všetko po blízku, úzke uličky kam sa nevojdú autá, farebné domy, milí ľudia a príjemná atmosféra bez ohľadu na to či sa po Parge prechádzate ráno, na obed alebo večer.

Verte, neverte, zabudnete na to kde ste, aj na vonkajšie informácie o gréckej kríze. Pre tunajších je letná sezóna mnoho krát najdôležitejšou časťou roka kedy sa musia zabezpečiť preto urobia pre spokojnosť zákazníka - turistu všetko. S tým súvisia aj vyššie ceny počas leta, no s tým každý rozumný turista počíta. Vaše náklady rýchlou krivkou nahor vystúpia ak sa budete 3 krát denne stravovať v reštaurácii, ak nie supermarkety s cenami o trošku vyššími ako u nás vašu peňaženku nevyprázdnia úplne.

Malý ostrovček ak môžem tak označiť túto časť pevniny spojenú s Pargou kde preplávate z pláže Krioneri má tiež svoju atmosféru. V maličkom kostolíku dokonca pravidelne aj sobášia, my sme túto možnosť nevyužili, možno na budúce.

My sme trávili dovolenku v Parge v polovici júna kedy prebiehali mestské slávnosti a akási duchovná obnova podľa zvykov miestnych, ktorá spočíva v preskakovaní ohnísk. Dovolenkári chvíľu pozerali čo sa to deje, ale neskôr sa pridali.

Program súvisel s gréckymi tradíciami, gréckym jedlom, ktoré je v ten večer zadarmo vo forme ochutnávky, musíte ma však bojovnú povahu, priateľka sa najedla dobre. (úsmev)

Pláže a oddych.

Priamo v Parge sa môžete slniť na niektorej z troch pláži. Najbližšia mestská pláž Krioneri s výhľadom na blízky ostrovček s kostolíkom vzbudzuje príjemnú atmosféru, počítajte však s „bitkou“ o miesto, my sme najradšej trávili na pláži Krioneri Piso, čo sa týka kapacity je na tom rovnako no ľudí tam chodievalo menej, tým pádom kľudnejšia pláž. Kto má rád naopak veľa pohľadov, vodné športy, zábavu, drink na pláži a pod., tak odporúčam neďalekú pláž Valtos na opačnej strane mestečka. Krásna pláž je tiež Lichnos, tam sa dostanete aj pešo, olivovým lesom (50 minút), člnom, alebo po hlavnej ceste nejakým dopravným prostriedkom.

Nebojte sa využiť fakultatívne zájazdy, ktoré miestni ponúkajú. V Parge je dosť vyťažený vláčik, ktorý vás vyvezie priamo od mestskej pláže na zrúcaninu – bývalú pevnosť Aliho Pašu. V cene lístku je cesta tam, späť, spolu s výkladom o histórii pevnosti v anglickom jazyku a nádherným výhľadom na blízke ostrovy. Keď sa neviete rozhodnúť či navštíviť túto destináciu tak si pozrite nasledujúce promo video.

Prajeme príjemnú dovolenku. Peter a Lucia.

Fotoalbum: Parga, láska na prvý pohľad

Počet hlasov: 249

Autor článku

Peter Čajko

Obyčajný pracujúci občan, občas aj cestovateľ v rámci svojich možností. Tie sú veľmi ohraničené, no s priateľkou Luciou sme živým dôkazom, že sa to dá. Cestujte a užívajte si život.