PARÍŽ-MESTO ROMANTIKY

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komentáre

Pred dvoma rokmi sme sa s priateľom rozhodli navštíviť mesto lásky – Paríž. Priebežne sme sledovali ceny leteniek, až sme napokon našli letenku i ubytovanie za výhodnú cenu. Zhodou okolností mal sused akurát služobnú cestu do Viedne, tak nás zviezol na letisko. Po pristáti sme si zavolali taxík a naša cesta smerovala na hotel Eugène en Ville. Už samotná cesta taxíkom parížskymi uličkami vo Vás vyvolá atmosféru vášne a slobody, ktorú však u nás po únavnom cestovaní prebíjal hlad. Nakoľko v ubytovaní sme nemali zahrnuté jedlo, situáciu sme vyriešili typicky Slovensky – konzervy.

O šiestej večer sme sa s priateľom rozhodli, že si dáme romantickú prechádzku ku gotickej katedrále Notre Dame ktorú opisuje Viktor Hugo vo svojom diele Chrám Matky Božej v Paríži. Katedrála bola od hotela vzdialená približne 2,5 kilometra, tak sme k nej s Richardom ruka v ruke dokráčali. Úzke parížske uličky boli ako obvykle preplnené ľuďmi. Počas cesty som si obzerala vitríny darčekových obchodov, v ktorých predávali suveníry s typickou francúzskou tematikou, zatiaľ čo priateľ dokumentoval každý detail fotoaparátom.

Po pár minutách chôdze od katedrály sme dorazili na najromantickejšie námestie v Paríži Place Dauphine, kde bolo možné pozorovať ako historická ruka podáva ruku súčasnosti. Námestie doslova dýchalo buržoázno bohémskym štýlom, dizajnérskymi butikmi a nádhernými Parížankami. Keď na nás doľahla únava, pobrali sme sa do hotela. Po večernej hygiene sme si ešte zopár užívali pohľad z okna na nočné centrum mesta a išli sme spať.

O 5:30 ráno nám zazvonil budík. Rozhodli sme sa užiť si raňajky v honosnom štýle a zašli sme do najbližšej kaviarne na rannú šálku kávy a croissanty, kde nás zobudilo čašníkovo „Bonjour!“ Sadli sme si na terasu a vychutnávali si svieži ranný vzduch, pri ktorom naskakovala husia koža. Jemná chuť lístkového cesta sa nám rozplývala na jazyku, v ušiach nám hrala pesnička od Zaz. Raňajkovali sme dlhšie než pól hodinu, čo je na Slovensku kvôli práci bohužiaľ neprijateľné. Z uponáhľaného života sme presídlili na francúzsku pohodu.

Ešte pred odletom sme si stihli vybaviť sprievodcu a autobus, ktorí nám boli k dispozícií celý deň. Dnes bola na pláne návšteva záhrad Jardin des Plantes. Toto miesto okúzli každú romanticky zameranú ženu. V májových a júnových mesiacoch je záhrada posiata bielo ružovými kvetmi medzi ktorými sme si užívali romantickú na drevenej lavičke chvíľku pri jedení cukrovej vaty. Sprievodca nám odporučil, aby sme navštívili Louvre a Pont des Arts. Hoci sa nám nechcelo opustiť krásu ružovo bielych záhrad, vypočuli sme jeho rady.

Keď sme dorazili, mierne poprchalo. Múzeum Louvre nás pred dažďom ochránilo dostatočne. I keď nie som typ, ktorý by vyhľadával historické artefakty, pohľad na obraz Mona Lízy sa naskytne len raz za život. Okrem iného, sa mi vybavila kniha DaVinciho kód od Dana Browna. Teraz som si situáciu vedela predstaviť dokonale.

Keď prestalo pršať, pobrali sme sa na Pont des Arts, na ktorom sa nachádzalo viacero párov, ktoré si vyznávali lásku. Večerné prostredie dýcha intímnou atmosférou. Most bol preplnený zámkami, ktorými si zaľúbenci sľúbili vernosť a z mostu sa naskytol nádherný výhľad na vysvietený Paríž. Nepobudli sme dlho, nakoľko znovu začalo pršať. Skutočnosť, že sme celý deň takmer nič nejedli, sme si uvedomili až na izbe. Ani sme sa nenazdali a uplynuli už dva dni. Čakala nás posledná obhliadka Paríža.

V stali sme o šiestej ráno. Po rannej hygiene sme sa naraňajkovali na izbe a následne si vopred pobalili veci. Dnes bola na pláne návšteva zámku Versailles, kde v minulosti sídlil kráľ Ľudovít XVI (Kráľ Slnko).

Po prehliadke sme zašli na obed do cenovo dostupnej reštaurácie, ktorú nám odporučil sprievodca. Aká je francúzska kuchyňa? Lahodná, voňavá, sofistikovaná, inšpirujúca a zdravá. Ako prvý chod sme zvolili typickú francúzsku delikatesu z pečení husí a kačíc le foie gras.

Po dojedení prvého chodu prišiel na rad dezert vo forme syru sprevádzaný vínom a chuťou čerstvého krajca chleba s chrumkavou kôrkou . Rišovi príliš nechutil, tak som mu s konzumáciou s radosťou pomohla.

Sprievodca pre nás prichystal prekvapenie vo forme večerného splavovania rieky Seiny. Atmosféra žiariacej Eiffelovej veže sprevádzaná hudbou Edith Piaf vzbudzovala intímnu romantickú atmosféru. S Richardom sme spoločne v objatí pozorovali pohyb ligotavých vĺn na hladine Seiny.

Boli to tri očarujúce dni, počas ktorých sme výborne zrelaxovali. V budúcnosti by som sa sem určite rada vrátila, no na dlhší čas aby sme mohli odhaliť ďalšie krásy mesta. Paríž je mesto, ktoré Vám určite odporúčam navštíviť. Je to mesto snov.

 

Fotoalbum: PARÍŽ-MESTO ROMANTIKY

Počet hlasov: 202

Autor článku

Lívia Kelebercová

Zdravím všetkých ktorí si klikli na môj profil. Som kreatívna študentka, ktorej záľubou je vytváranie kvalitných článkov a elektronických kníh. Okrem iného sa aktívne venujem bojovým i silovým športom a zdravej životospráve. Mojím hobby je čítanie kníh, navštevovanie seminárov a prehlbovanie vedomostí.