Štrasburg, ten musíte navštíviť!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komentáre

Vo francúzštine Strasbourg, nemčine Straßburg a miestnej alsasštine Strossburi. Mesto na ľavom brehu Rýna vo východnej časti Francúzska patrí k jednému z miest kam sa určite vyberte, ak budete mať možnosť ako my. V našom prípade išlo o pracovnú cestu, ktorú sme tak trošku využili na rýchle spoznanie mesta.

Štrasburg ako hlavné mesto regiónu Alsasko a departementu Bas-Rhin patrí, čo sa týka polohy, k zaujímavému miestu. Ľavú stranu mesta od rieky Rýn tvorí mestská časť Štrasburgu (Francúzko) a pravú stranu Kehl (Nemecko). V samotnom meste žije 264-tisíc obyvateľov a v celej metropolitnej oblasti okolo 612-tisíc. A keby ste nevedeli tak naša Bratislava je jedno z partnerských miest Štrasburgu.

Štrasburg je sídlom Európskeho parlamentu. Nechýba tu medzinárodné letisko a tri univerzity. Ide tiež o dopravnú križovatku s veľkým prístavom na prieplavoch spájajúcich rieky Rýn a Rhôna. V minulosti patril striedavo k Nemecku aj Francúzsku, čo ovplyvnilo aj jeho výzor.

Najznámejšia je jeho katedrála Notre Dame, ktorá pochádza z 11.–15. storočia a kde nás „ťahalo“ najviac.  Privítalo nás tam veterné a upršané počasie, no neodfotiť si katedrálu a zákutia centra by bol hriech. Postavená je z červeného pieskovca. Námestie Kleber, na ktorom sa Notre Dame nachádza, patrí k najkrajším historickým námestiam v Európe.


 Katedrála Notre Dame (nem. Liebfrauenmünster) je rímskokatolícka katedrála vo francúzskom Štrasburgu. Je jedným z najlepších príkladov vrcholnej gotickej architektúry. Túto gotickú stavbu vybudovali v rokoch 1015 až 1439. Pri tých všetkých detailoch sme pochopili, prečo to trvalo tak dlho. Najväčšiu zásluhu na jej výstavbe mal nemecký architekt Erwin von Steinbach medzi rokmi 1277 - 1318. Bola postavená na mieste skoršej rímskej svätyne. Hoci dnes leží katedrála na francúzskom území, architektonicky patrí skôr do tradície nemeckého gotického staviteľstva.
So svojimi 142 metrami bola medzi rokmi 1625 a 1874 najvyššou stavbou na svete. V roku 1874 ju prekonal Kostol sv. Mikuláša v Hamburgu.

Rohanský palác

Oproti katedrále sa nachádza Rohanský palác, sídlo arcibiskupov z rodu Rohan. Palác bol postavený v rokoch 1731 - 1742 v slohu Ľudovíta XV. My sme bohužiaľ nemali veľa času, nemali sme teda možnosť navštíviť múzeum maliarstva (Musée des Beaux-Arts), kde sa nachádza pozoruhodná zbierka obrazov starého umenia. Stretnete sa tu s menami ako Lorrain, Giotto, Watteau, Botticelli, Courbet, Rafael, Canaletto, Rubens alebo Corot. Zaujímavé je tiež múzeum umeleckých remesiel (Musée des Arts Décoratifs), to je venované alsaským remeslám. V archeologickom múzeu (Musée Archéologique) je vystavená bohatá zbierka regionálnych nálezov a výbornými exponátmi z obdobia starého Ríma. Nájdete tu aj zoologickú a vedeckú zbierku v múzeu zoológie (Musée Zoologique).

Historické centrum

V centre sa stretnete ešte s alsaskými domami s drevenou konštrukciou a fasádou zo 17.storočia. Veľmi navštevované je alsaské múzeum (Musée Alsacien), ktoré je situované v typických alsaských domoch zo 17. storočia. Expozície, ktoré tu nájdete sa týkajú tradičného alsaského života. Zastúpenie tu majú exponáty ako maľovaný nábytok, keramika, hračky, obrazy či rekonštrukcia historických izieb z viacerých oblastí Alsaska. Od roku 1988 je historické centrum Štrasburgu s názvom Grande Ile zapísané v Zozname UNESCO.

La Petite France

Ak sa chcete chvíľu cítiť ako v Benátkach navštívte túto časť starého mesta, ktorú tvorí skupina historických domov nad ramenom rieky Ill a priľahlými kanálmi. K obľúbeným atrakciám počas návštevy mesta Štrasburg patrí práve okružná plavba loďou po rieke. Ak vám lode nerobia dobre môžete využiť bicykle, ktoré nájdete na každom rohu, v tomto meste boli vraj založené prvé cyklotrasy na svete.

Nezabudnite na dobroty.

Pri spoznávaní mesta vás budú často lákať dobroty z výkladov. Len ťažko odoláte miestnym lahodným špecialitám. Určite zájdite do niektorej z mnohých čokoládovní, a máte tak originálny darček pre najbližších.

Pri návšteve centra si minimálne pozrite pestrú ponuku reštaurácií, ak peňaženka dovolí určite aj ochutnajte. Miestni odporúčajú vyskúšať tradičnú pochúťku s kyslou kapustou – sauerkraut (14 eur). Za trochu vyššiu sumu si môžeme nechať priniesť obrovský tanier sauerkrautu s klobásou a inými druhmi mäsa.

Medzi špeciality tiež alsaské bravčové a flamenküche – niečo ako tenká pizza s cibuľovou omáčkou. K jedlu si môžeme vychutnať pivo zo štrasburských pivovarov, alebo alsaské biele víno špecifické svojou kvetinovou chuťou. Tak dobrú chuť a príjemne strávené chvíle v Štrasburgu.

Fotoalbum: Štrasburg, ten musíte navštíviť!

Počet hlasov: 176

Autor článku

Peter Čajko

Obyčajný pracujúci občan, občas aj cestovateľ v rámci svojich možností. Tie sú veľmi ohraničené, no s priateľkou Luciou sme živým dôkazom, že sa to dá. Cestujte a užívajte si život.