Tipy a rady pri cestovaní do Turecka

Turecko je euroázijská krajina, ktorá sa rozprestiera na Balkánskom poloostrove v Malej Ázii. Turecko obmývajú štyri moria a susedí s viacerými krajinami. V európskej časti sú to Bulharsko a Grécko a v ázijskej časti má spoločné hranice s Gruzínskom, Arménskom, Azerbajdžanom, Iránom, Irakom a Sýriou.

Turecko je prevažne hornatá krajina. Nížiny sa nachádzajú len v európskej časti. Príjemné pláže sú na pobreží Egejského mora a v južnom Turecku pri Stredozemnom mori.

Turecko sa delí na dve časti: Thrákiu a Antayu. Menšia z nich, Thrákia, leží na Európskom kontinente. Jej povrch je podobný prímorským oblastiam Balkánu a oproti zvyšku krajiny je pomerne nížinatý. Pobrežie Stredozemného a Egejského mora je preslávené vďaka zeleným údoliam a mierne sa zdvíhajúcim pahorkatinám.

Ázijská časť krajiny je rozdelená na 2 časti: strednú a východnú Antalyu. Stredná Antalya je tvorená hlavne náhornými plošinami. Medzi tie najznámejšie patrí pohorie Taurus, ktoré sa rozpíná po celom jej južnom okraji. Východná Antalya je miestom zdanlivej nehostinným s množstvom kamenitých hôr a oblastí. Je to oblast vhodná pre milovníkov divokej prírody a horskej turistiky. Pri hraniciach s Arménskom sa v Arménskom pohorí do výšky 5165 m týči bájna hora Ararat.

Podmienky vycestovania

Pre pobyt v Turecku do 90 dní pre občanov SR za účelom turistiky platí bezvízová povinnosť. Na účely zamestnania, štúdia, výskumu, vzdelania je naďalej potrebné zabezpečiť si víza pred vstupom do Turecka.

Letecká doprava

V Turecku je 15 medzinárodných letísk, najvýznamnejšie je Atatürk v Istanbule. Pre turizmus je najdôležitejšie letisko Antalya. Z Viedne sa lieta na letiská: Antalya, Izmir, Istanbul, Ankara, Dalaman, Bodrum. Let z Viedne trvá približne 2-3 hodiny.

S vlastným autom

Ak by ste sa rozhodli pre cestu vlastným autom, z Bratislavy do Istambulu je to približne 1500km a cesta bez prestávky by vám trvala asi 17 hodín a museli by ste ísť cez Maďarsko, Srbsko a Bulharsko. Maximálna doba pobytu vozidla v Turecku je 6 mesiacov.

Ďalšia možnosť, ako jazdiť v Turecku autom je si ho požičať. Pri prenajatí auta sa musíte preukázať medzinárodným vodičským osvedčením a kreditnou kartou, kde bude zablokovaná kaucia od 330€. Minimálny vek vodiča 21 rokov a vodičské oprávnenie minimálne 2 roky. Medzinárodné spoločnosti na prenájom áut sú na letiskách, vo väčších mestách a turistických centrách. Bezpečnosť na cestách nedosahuje európsky štandard a cesty sú väčšinou v zlom stave.

Diaľnice sa nachádzajú okolo veľkých miest a sú spoplatnené, takisto sú spoplatnené dva mosty cez Bosporus v Istanbule. V prípade nehody je nevyhnutné ihneď kontaktovať políciu i keď spôsobená škoda môže byť na prvý pohľad zanedbateľná. Veľvyslanectvo odporúča dôkladne preveriť text záznamu o nehode, ktorý účastníci nehody budú podpisovať. Zamerať sa na časť popisujúcu zodpovednosť za škodu, prípadne ďalšie údaje uvádzajúce rýchlosť vozidla a množstvo alkoholu v krvi vodiča. Treba brať do úvahu, že je tradične snaha pri posudzovaní viny za nehodu zvýhodniť domáceho vodiča. Zároveň je potrebné zaistiť, aby sa do príchodu polície s havarovanými vozidlami nehýbalo. Drobné nehody sa niekedy riešia dohodou medzi účastníkmi. Pristúpenie na dohodu je však samozrejme na zvážení majiteľa vozidla.

Vnútrozemská doprava

Na prepravu medzi mestami domáci obľubujú autobusy. Vysoká konkurencia dopravných spoločností prospieva kvalite služieb, napríklad ponúkajú občerstvenie a bezdrôtový internet. Mestská autobusová doprava nie je dostatočne vybudovaná.

Taxislužby fungujú vo väčších mestách a turistických centrách. Je potrebné overiť si či je taxík vybavený taxametrom. Lacnejšou alternatívou prepravy v mestách a na krátke vzdialenosti sú zberné taxíky/mikrobusy takzvané Dolmus. Názov znamená „naplnený“, čo vyplýva z toho, že nepremávajú podľa pevného cestovného poriadku, ale odchádzajú keď sú dostatočne obsadené. Jedná sa o súkromné dopravné prostriedky, ktoré premávajú na určitých trasách a na znamenie kdekoľvek zastavia pre výstup alebo nástup. Cena je závislá od prejdenej vzdialenosti, platí sa v hotovosti vodičovi alebo jeho pomocníkovi.

Železničná doprava už desaťročia zaostáva za cestnou dopravou, trate pochádzajú ešte z konca 19. a začiatku 20. storočia. Väčšinou premávajú maximálne 2 vlaky denne, výnimkou je len trasa Istambul - Ankara. Priemerná rýchlosť je nižšia ako pri autobusovej doprave, ale komfort je vyšší. Exituje iba jedna trieda a pri nočných vlakoch lôžkové a ležadlové vagóny. Medzi Istanbulom a Ankarou sa buduje vysokorýchlostná trať, na už sprevádzkovaných úsekoch vlaky premávajú rýchlosťou do 250km/h.

Peniaze

Tureckou menou je turecká lira, no  môžete platiť aj eurami či dolármi. Pokiaľ sa aj napriek tomu rozhodnete pre líry, je lepšie meniť si peniaze postupne v menších čiastkach, mimo Turecko sú totiž líry bezcenné. Pre prípadnú spätnú výmenu je nutné uschovanie dokladov o pôvodnej zmene. Peniaze môžete vymeniť v zmenárňach či v bankách, zmenárne bývajú aj na hotelových recepciách, tu ale bývajú poplatky vyššie. Najvýhodnejšie väčšinou vymeníte peniaze v pouličných zmenárňach.

Platobnými kartami sa dá platiť predovšetkým v hoteloch vyššej kategórie, niektorých reštauráciách a za niektoré služby. Pretože to ale nie je príliš spoľahlivé, doporučujeme radšej počítať aj s nejakou hotovosťou. Miestne bankomaty vám vydajú peniaze v lírach, stopercentne spoľahlivé ale tiež nie sú, najmä v miestach mimo centra.

Bezpečnosť

Riziko útoku organizovanej skupiny na zahraničné osoby cestujúce do Turecka sa v letných mesiacoch štandardne zvyšuje a súvisí s nárastom koncentrácie cudzincov v letoviskách. Na základe analýz z posledných rokov bezpečnostnú situáciu v Turecku netreba pokladať za výrazne zhoršenú a lokálne incidenty predstavujú bežné riziko v takýchto turistických centrách po celom svete.

V niektorých prípadoch môže armáda obmedziť pohyb osôb alebo prístup turistov do určitých oblastí na juhovýchode krajiny v pohraničných oblastiach Sýrie a Iraku. Pri cestách do týchto oblastí je vhodné kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Ankare a informovať sa o aktuálnej bezpečnostnej situácii a obmedzeniach prístupu do niektorých oblastí.

Veľvyslanectvo odporúča, aby občania SR aj naďalej dodržiavali základné bezpečnostné pravidlá zvlášť vo veľkých mestách a frekventovaných turistických letoviskách. Mali by sa vyhýbať miestam, kde sa pravidelne zhromažďujú väčšie počty ľudí, zvlášť cudzincov a boli ostražití v prípadoch výskytu opustených batožín a predmetov na verejných priestranstvách, ako sú autobusové a vlakové stanice, reštaurácie a frekventované námestia.

Kriminalita vo veľkých mestách a turistických centrách je štandardne vyššia v porovnaní s celonárodným priemerom, nepredstavuje však významné riziko.Oblasť hlavného mesta je veľmi dobre zabezpečená a úroveň kriminality ako voči majetku tak voči osobám nie je vysoká, hoci v posledných rokoch bol zaznamenaný jej nárast. V centre väčších miest, kde sa zvyknú zdržovať zahraniční turisti, sa môžu vyskytnúť prípady okradnutia. Napriek tomu centrálne časti veľkomiest možno hodnotiť ako relatívne bezpečné aj v neskorých večerných hodinách. Polícia je v mestách veľmi viditeľne prítomná v dostatočnom počte.

Spolupráca s miestnymi inštitúciami je zdĺhavá a nadmerne byrokratická. Zástupcovia polície a iných lokálnych inštitúcií zväčša neovládajú cudzí jazyk. Takisto ako pri dopravných nehodách, neodporúčame podpisovať dokumenty, prehlásenia a stanoviská o ktorých texte sú pochybnosti. V takýchto prípadoch obratom kontaktujte slovenské veľvyslanectvo.

Zdravotná starostlivosť

Úroveň zdravotnej starostlivosti závisí od typu zdravotníckeho zariadenia. Klasické štátne zariadenie (patriace do správy štátnej zdravotnej poisťovne - SSK) majú nízku kvalitu služieb, preto sa ich návšteva odporúča iba v núdzových prípadoch. Zdravotnícke zariadenia zriadené pri univerzitách resp. súkromné zdravotné zariadenia vo väčšine prípadov sú naopak vybavené na mimoriadne vysokej úrovni a poskytujú veľmi kvalitné zdravotnícke služby. V týchto zariadeniach tiež nebýva problém nájsť personál hovoriaci na dostatočnej úrovni cudzími jazykmi, predovšetkým anglicky.

V oblasti hlavných mestských konglomerácií funguje tiež kvalitná služba akútnej lekárskej pomoci. V oblasti hlavného mesta sú k dispozícii dve kvalitné súkromné nemocnice „Bayindir Hastanesi“ a „Guven Hastanesi“, ktoré poskytujú prvotriedne zdravotnícke služby. Kvalitné služby tiež poskytujú vybrané zdravotnícke zariadenia pri univerzitách. V sieti privátnych ambulancií je nutné vyberať podľa aktuálnej situácie na mieste.

V lekárňach je dostatok liekov a zdravotníckeho materiálu typického aj pre SR. Ich pomenovanie (názvy liekov) však môže byť rozdielne. V prípade špeciálnych liekov je lepšie si doviesť dostatočnú zásobu zo SR, hoci v akútnych prípadoch nájdenie kvalitnej náhrady by nemalo byť problémom.Turecký súkromný zdravotnícky systém stojí na kvalitnom poistení, ktoré uhrádza inak pomerne drahú zdravotnícku starostlivosť.

Podnebie

Európska časť má teplejšie podnebie s horúcim letom a vlhkými zimami. Teplota vzduchu sa v Istanbulu pohybuje okolo 30°C, na pobrežiach Stredozemného mora vyšplhá ortuť i k 40°C. V zime sa ručička na teplomere pohybuje okolo 0°C. Čiernomorské pobrežie je oblasťou s najväčším množstvom zrážok v roku a vďaka tomu patrí i medzi naúrodnejšie časti Turecka. Má mierne klíma a vyššiu vlhkosť vzduchu než je obvyklé v ostatných oblastiach.

Pre strednú Antalyu sú typické horúce a suché letá s teplotami okolo 40°C. Zimy bývajú kruté s teplotou vzduchu i -25°C. Západná Antalya má v priebehu celého roku chladnejšie počasie než v ostatných častiach Turecka. V lete sa teploty vyšplhajú mnokrát i k 35°C, v zime môže byť v najvyšších oblastiach i - 48°C.

Plánujete cestovať do Turecka?

Napíšte nám vaše požiadavky a my Vám pošleme na mail ponuku na mieru: